Kot w domu – jak zatroszczyć się o miauczącego pupila?

Kot jest wyjątkowo sympatycznym zwierzakiem, dlatego wiele osób decyduje się na przygarnięcie właśnie kota. Zanim jednak zacznie mieszkać z nami kot powinniśmy się odpowiednio do tego przygotować.

Każdy kocur potrzebuje miski , w której będzie dostawał jeść, miejsca , w którym będzie mógł spać, akcesoriów do dbania o sierść, ale również kuwety, w której będzie załatwiał własne potrzeby natury fizjologicznej. W sklepach jest naprawdę duży wybór kuwet dla kotów. Są wśród nich takie wyjątkowo proste oraz tanie, ale także i takie, które w niczym nie przywodzą na myśl wykonanego z plastiku pojemnika o prostokątnym kształcie. Do kuwetyniezbędny jest oczywiście także piach lub żwirek.

W zdecydowanej większości przypadków stosowany jest żwirek. Jest on także dostępny w szerokim wyborze. Zaczynając od naprawdę tanich, kończąc na droższych silikonowych. Ostatnio wśród kocich żwirków objawiła się nowość: żwirek drewniany dla kota. Oferowany żwirek drewniany dla kota produkowany jest z materiałów naturalnego pochodzenia – sprawdź, czy u ciebie się sprawdzi żwirek dla kota z drewna . W jego składzie znajduje się bardzo drobne siano, makulatura i drewno. Jest w stu procentach biodegradowalny. Dostępny jest w opakowaniach różnej wielkości, w wersji zbrylającej się lub nie. Koniecznie należy pamiętać, aby zakupić również łopatkę do usuwania żwirku z kuwety oraz parę zabawek. Żwirek warto kupować w większej ilości – na zapas.

kot

Autor: Matthias Ripp
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba zatroszczyć się również o wysokiej jakości karmę dla naszego kociaka. Pamiętać trzeba, że kotom szkodzi mleko od krowy. Do picia podawać trzeba im albo specjalne mleko dla kotów, albo tradycyjną wodę. Kotu powinno się zapewnić również możliwość ścierania pazurków. Jest to szczególnie istotne w przypadku kotów, które nie wychodzą na dwór. W sklepach zoologicznych jest bardzo duży wybór najróżniejszych drapaków dla kociaków.

Przynosząc do domu kotka, należy wybrać się z nim do weterynarza. Nasz nowy domownik będzie musiał przejść serię wymaganych szczepień, trzeba też będzie go odrobaczyć. A czym karmić kociaka? Można karmić go gotową suchą karmą, karmą mokrą, która sprzedawana jest w puszkach, ale można także podawać mu surowe mięso. Kotom nie należy podawać kości, przede wszystkim tych z drobiu. Mięso, które podajemy kotu musi być świeże. I jeszcze jedna uwaga: nie należy karmić go go resztkami będącymi pozostałością naszych posiłków.