Przydatne wskazówki i porady dla ludzi, którzy chcieliby otworzyć gołębnik i trzymać tam ptaki.

Gołębie wywołują u ludzi różnorodne odczucia. Dla niektórych będą są bardzo sympatycznymi ptaszkami, uwielbianymi przez dzieciaki na przykład na krakowskim rynku, gdzie podkarmianie ich jest obowiązkowym rytuałem w czasie wizyty w tym mieście. Ale uważane są również za ptaki które roznoszą mnóstwo niebezpiecznych chorób i pasożytów, a także za nieprzyjemnych gości którzy zanieczyszczają ściany i balkony budynków odchodami.

gołębie w parku

Autor: Barn Images
Źródło: http://www.flickr.com
Jest też wiele osób, dla których gołębie stanowią interesujące hobby lub nawet pomysł na życie. Tyle że najczęściej takie osoby prowadzą profesjonalnie działające gołębniki, ptaki jakie są pod ich opieką są należycie zadbane, a sporo z nich bierze udział w różnych konkursach i wystawach. Otwarcie takiego gołębnika wymaga odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, lecz środowisko miłośników tych ptaków z otwartymi ramionami przyjmuje chętnych i zawsze służy pomocą i wsparciem. Aktualnie sporo można się dowiedzieć o tych ptakach z internetu, a najlepiej poznać jakiegoś gołębiarza i uczyć się od niego. Żeby mieć prawdziwy gołębnik przede wszystkim należy posiadać na niego odpowiednio dużo miejsca, trzeba również zakupić konieczne produkty dla gołębia. Gołębniki mogą mieć różnorodne kształty i wymiary, ważne jest żeby w pierwszej kolejności były odpowiednio bezpieczne dla gołębi, a równocześnie proste do sprzątania. Ta ostatnia sprawa jest niezwykle ważna, ponieważ pozostawienie kurzu i odpadów negatywnie wpływać może na kondycję gołębi.

biały gołąb

Autor: A N Suresh Kumar
Źródło: http://www.flickr.com
Niezwykle istotną rzeczą jest odpowiednie karmienie ptaków. Gołębie odżywiają się najróżniejszymi ziarnami, w sklepach są gotowe karmy i można z nich korzystać bez obaw. Spora grupa hodowców przygotowuje je także samemu, dobierając poszczególne składniki na podstawie własnych doświadczeń.

Jeżeli zainteresowała Cię ta kwestia, szybko sprawdź opracowanie (http://sport-dog.pl/) a dowiesz się znacznie większą ilość danych, które na pewno wywołają u Ciebie śliczny uśmiech.

należy również ptakom systematycznie podawać witaminy dla gołębi, dzięki nim będą dużo odporniejsze na różne . Gołębie muszą bez przerwy mieć dostęp do czystej wody, więc wstawienie do gołębnika kilku pojemników i ich regularne uzupełnianie także jest niezbędne podczas codziennego opiekowania się.