Sitodruk kojarzony bywa przede wszystkim z działaniami artystycznymi. Technologia wywodzi się z Japonii w której stosowana była do zdobienia materiałów na stroje i do dekoracji mieszkań. Zaletą tej metody drukowania jest między innymi to, że można odwzorować szkic prawie na każdym przedmiocie, stąd też jej popularność na całym świecie – od Japonii jak już wzmiankowano, poprzez wyspy Fidżi aż po Europę.
Jest to technika drukowania bardzo prosta. Polega na rozpięciu na ramie z drewna siatki z metalu bądź nylonowej z naniesionym wzorkiem. Najprościej mówiąc wzorek osiąga się poprzez zatkanie z góry wyznaczonych oczek siatki . Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z najprostszych będzie nałożenie na siatkę szablonu z nieprzepuszczalnego tworzywa, przykładowo z foli czy papieru. W następnej kolejności pod dużym ciśnieniem przepuszcza się przez w taki sposób przygotowane sito (zobacz co ma do zaproponowania Mar Agency) odpowiednio gęstą farbkę. Rysunek odbije się na materiale, który znajduje się pod sitem. Zatkane szablonem dziurki sita tworzą nadruk. Sterując kształtem szablonu, rozmiarem oczek siatki (http://www.poldannet.pl/pl) można otrzymać nadruk o różnej fakturze. Również stosowany rodzaj farby ma tu niebagatelne znaczenie (urządzenia firmy DAAB do sitodruku).

Źródło: flickr.com
Dużą zaletą tejże techniki drukarskiej jest jej powtarzalność i szybkość przeprowadzania. W przeciągu krótkiego czasu można wyprodukować znaczną liczbę obiektów z identycznym wzorkiem. Chociaż można przeprowadzać druk ręcznie, aktualnie wykorzystujemy odpowiednie urządzenia, dla przykładu prasy jakie upraszczają dokładne rozprowadzenie farbki. Rzecz jasna maszyny do sitodruku używane bywają nie tylko do druku na tkaninach, lecz również dajmy na to na szkle i innych materiałach Współczesne urządzenia do sitodruku używane są także w mikroelektronice do drukowania układów komputerowych stosowanych w wytwórczości gadżetów elektronicznych takich jak drukarki.
Ta technologia drukowania wpłynęła na rozwój sztuki nowoczesnej. Stosowali ją m.in. Endy Warhol i wielu innych twórców. W 1980 technikę tą wykorzystywano w naszym kraju do druku podziemnych ulotek. Do dziś z sukcesem wykorzystuje się ten sposób drukowania w reklamie i wytwórczości gadżetów promocyjnych na przykład nadruków na kubkach, nadruków na długopisach, ubraniach itp..