Jakiego rodzaju choroba gołębi pocztowych jest najbardziej poważna? Czy jesteśmy w stanie ją wyleczyć? Jakie są metody?

Jak każde zwierzę, pocztowe gołębie są także podatne na różnorakie choroby. Duża liczba z nich jest śmiertelnych, z wieloma jednakże jesteśmy w stanie efektywnie zawalczyć. Jakiego rodzaju choroba jest najbardziej powszechna i jak można z nią walczyć? Najbardziej znana i najczęściej się pojawiająca jest trichomonoza, obok salmonellozy, można zaliczyć ją do najbardziej niebezpiecznych chorób gołębi. Największy kłopot sprawia u młodych ptaków w chwili opuszczania przez nie gniazd i samodzielnego przyjmowania pokarmu. Leczona z niezbyt mocną konsekwencją powoduje dość duże straty. Podczas pierwszych objawów trzeba pamiętać, iż najlepsze leki dla gołębi pocztowych mogą zmniejszyć późniejsze powikłania. Przypadłość tego rodzaju może wywołać pierwotniak jednokomórkowy z rodziny wiciowców – czyli rzęsistek Trichomonas columbae.

pasożyt w widoku mikroskopu

Autor: AJ Cann
Źródło: http://www.flickr.com
Pasożyt o kształcie gruszkowatym, wielkości 6-8 milimetrów, posiada cztery wici, jakie pozwalają na prędkie poruszanie się ruchem drgającym posuwistym w środowisku płynnym, czyli śluzie lub ślinie.

Tutaj znajdziesz ciekawe informacje na prezentowany wątek, więc jeśli to zagadnienie jest dla Ciebie intrygujące, to kliknij odsyłacz do witryny (https://www.zielonalapka.com/pl/c/pulapki-na-kuny/53).

Jego żywicielami pozostają gołębie – dzikie, jak i domowe. Taka choroba, jak powiedzieliśmy na samym początku, najbardziej niebezpieczna jest dla ptaków młodych, gdyż często doprowadza to do dość częstych padnięć, może też uniemożliwić ich najbardziej zdrowy odchów, jakie w dalszej kolejności w sposób dość negatywny rzutuje na wartość hodowlaną zwierzęcia. W sytuacji pocztowych gołębi ma to niedobry wpływ na zdolności lotnicze – Woda i pasza, z jakiej korzystały chore gołębie może także stać się źródłem zakażenia dla indyków oraz kur, same natomiast gołębie przede wszystkim dla drapieżnych ptaków. Podjęcie właściwego leczenia w chwili, gdy wystąpią choroby w stadzie jest właściwie najbardziej istotne i ma kluczowe znaczenie.

leki

Autor: Wellness GM
Źródło: http://www.flickr.com
Najkorzystniej szybko zastosować niezawodne lecznicze preparaty, jak Improver.

Zaczekaj chwilę! Zaintrygował Cię wpis? Masz ochotę na następne istotne informacje? To miłe. Kliknij w podany link i przeloguj się do strony z newsami na ten temat.

Niekiedy jednak leczenie nie jest odpowiednie, nie doprowadza więc do najbardziej wymiernych rezultatów. Może dojść w tej sytuacji tylko do zaleczenia choroby, ale nie do jej zupełnej likwidacji. Stąd też lekarz weterynarii, jaki potraktował sprawę powierzchownie jest wkrótce wezwany ponownie do tego samego hodowcy, ponieważ nawrót choroby następuje dosyć szybko – w sytuacji kolejnego lęgu i odchowywania młodych – odpowiednia strona.