Fotografowanie dawniej i dzisiaj, czyli jak dużo zmieniło się przez lata w fotograficznym sprzęcie.

Fotografowanie od lat fascynuje wielu ludzi, stając się nierzadko ich życiową pasją. Niewiele czasu minęło, od momentu, gdy w szerokim użyciu pojawiły się proste aparaty fotograficzne. Prekursorami dzisiejszych aparatów cyfrowych z wachlarzemobiektywów do różnych zastosowań były proste w budowie oraz obsłudze aparaty na klisze fotograficzne.

aparat marki Sony

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com

Jasne jest, że pierwsze modele, tak jak telewizory, zachowywały tylko obrazy w czarno-białej tonacji. Przeważająca większość przyjeżdżała zza wschodniej granicy, gdzie Polacy mieli wówczas dużo lepszy dostęp niż do towarów pochodzących choćby z USA. Aby zakupić kliszę do aparatu, trzeba było odwiedzić sklep fotograficzny, zaś w celu otrzymania gotowych zdjęć oddawało się wykorzystaną kliszę do wywołania w jednym z zakładów fotograficznych. Taki jak ten tu: .

Nieliczni próbowali wywoływać fotki we własnym zakresie, ale do tego należało mieć odpowiednie warunki.Radzono sobie z tym różnie, na przykład pokój, gdzie ma panować idealna ciemność stanowiła chwilowo łazienka bez okna, do której dostęp zostawał przez ten czas znacznie utrudniony. Fotografie robione manualnymi aparatami kliszowymi i wywoływane w warunkach domowych nie były najlepszej jakości. Natomiast doświadczony fotograf potrafił nieco poprawiać nasycenie czy kontrast, przez co często udawało się uratować cenne zdjęcia.

Obecne możliwości utrwalania fotografii na matrycy z pomocą przeróżnych technologii zastosowanych w aparatach cyfrowych sprawiają, że pstrykać fotki może każdy. Wystarczy odwiedzić dowolny sklep fotograficzny, pośród ogromnej oferty sprzętów wybrać najlepszy dla siebie model. Komputer znajduje się dziś w zasięgu każdego, wobec tego wystarczy je potem zgrać na dysk i ruszać na kolejne fotograficzne podboje.

Aparat cyfrowy BenQ P1410

Autor: BenQ
Źródło: BenQ

To na pewno plus rozwoju technologicznego, jednak szeroki dostęp do aparatów sprawił, że mimo korzystania z tak zaawansowanych sprzętów, naprawdę wartościowych zdjęć jest zdecydowanie mniej niż wówczas, gdy za fotografię zabierały się osoby znające zasady wykonywania ciekawych zdjęć albo pasjonaci mający także sporą wiedzę.