Czy pogodę da się trafnie przewidzieć?

Zjawiska atmosferyczne, po mimo, że obserwowane i doświadczane przez każdego człowieka niemal na co dzień, nie zostały jeszcze całkowicie wyjaśnione i często dla wielu z nas pozostają zagadką. W jaki sposób powstaje tęcza Jak szybko uderza piorun Jak powstaje grad? Pogodowe niewiadome od teraz z serwisem pogodowym nie pozostaną już zupełną zagadką.

Bańka mydlana, łąka

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl
Chyba każdemu przynajmniej raz zdarzyło się nieźle zmoknąć w drodze do pracy, nieodpowiednio ubrać na pozornie ciepły dzień lub umyć okna na godzinę przed ulewą… Podobnie z codziennym zastanawianiem się jakiej temperatury możemy się spodziewać? By uniknąć wielu niespodziewanych sytuacji warto zajrzeć na stronę pogodową na której zawsze można znaleźć bieżącą prognozę pogody dla naszego regionu.

Przewidzieć charakter pogody na następne dni to zdecydowanie trudne zadanie, tym bardziej w naszej strefie klimatycznej. Łatwiej o prognozę na obu biegunach niż o dokładny opis Polskiej pogody. Bynajmniej nie musimy wnikliwie słychać codziennych doniesień o przewidywalnej temperaturze, stopniu wilgotności czy zachmurzeniu dla naszego miasta, ponieważ gdy tylko chcemy poznać przewidywania na kolejny dzień lub tydzień wystarczy po prostu zajrzeć na stronę pogodowy gdzie szybko przeczytamy bieżące i dokładne dane.

Warunki dotyczące zachmurzenia, średnia temperatura dla danej pory dnia, wilgotność czy też siła i kierunek wiatru to tylko niektóre informacje prezentowane w nowym serwisie pogodowym. Jedynie bardzo krótki opis wystarczy, by odpowiednio przygotować na wszystkie zjawiska atmosferyczne z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć.

Siła wiatru, prognozowane opady lub ich brak, przewidywana ilość stopni Celcjusza i krótki opis – łatwy przepis na uniknięcie codziennych pogodowych wpadek. Przed wyjściem z domu mieszkania (idź do serwisu) planowanym wyjazdem wystarczy tylko poświęcić chwilę i sprawdzić na jakiego typu pogodowe zaskoczenia powinniśmy się przygotować.

Dynamiczność cyrkulacji, spora wietrzność oraz wiele zjawisk meteorologicznych to przede wszystkim przyczyny dla których próby zaprognozowania pogody na czas bardziej odległy niż pięć dni często nie pokrywają się z rzeczywistością. Najwyższa, bo ponad 84 procent sprawdzalność prognoz jest notowana właśnie dla przewidywań niskookresowych opracowywanychdla małych obszarów. Obszar klimatyczny, w którym jesteśmy sprawia, że znajdujemy się w obrębie mapy pogodowego ryzyka. Co prawda, trzęsienia ziemi lub błotne ulewy będą dla nas czymś niezmiennie rzadkim jednak możliwość przewidzenia ścisłej temperatury, charakteru opadów czy też siły wiatru sprawia, że dobrze sprawdzalne są jedynie prognozy krótkoterminowe dla określonego obszaru.

Rekordowe temperatury, rekordy siły wiatru czy stopień opadów, mające miejsce coraz częściej nie pozostają bez wpływu na próby prognozowania pogody. I choć na co dzień nie musimy obawiać się aż tak poważnych zjawisk to sprawdzając pogodę, zawsze wybierajmy prognozę sporządzoną najdalej na kilka dni i dopasowaną do naszego obszaru, bowiem jedynie meteorologiczne przewidywania na maksymalnie 5-6 pokrywają się najbardziej z faktyczną pogodą.