Jak nauczyć się jazdy konnej?

Konna jazda to wyjątkowy sport, bowiem możemy uprawiać go bez względu na swój wiek. Co trzeba wiedzieć przed pierwszą lekcją jazdy konnej i w jaki sposób się do niej przygotować, aby uniknąć kontuzji?
Najwięcej wątpliwości wzbudza ubiór jeździecki.

ziemia

Autor: Bas Evers
Źródło: http://www.flickr.com
żywienie koni

Autor: nkzs
Źródło: http://www.sxc.hu
Afryka

Autor: By PhotosEcosse
Źródło: http://www.flickr.com
Frapujesz się, czy do stadniny trzeba przywieźć ze sobą bryczesy (spodnie, jakie ochraniają przed obtarciami), sztyblety (buciki do konnej jazdy) jak też sztylpy (chronią łydki)? Czy trzeba mieć toczek (kask)? Konna jazda jest to sport bardzo przyjemny jak też odprężający. Nie możemy jednak zapomnieć, iż przytrafiają się upadki. Miej na względzie, ażeby pod żadnym pozorem nie wsiadać na konia (sprawdź co proponuje nadwigrami.pl hodowla koni sportowych) bez toczka. Jest to bardzo ważne, dlatego że nakrycie głowy zabezpieczy przed potencjalnymi urazami. Pierwszy kask wypożyczysz w klubie jeździeckim, a za pomocą specjalnego pokrętła dopasujesz jego wielkość do obwodu głowy. Trener pokaże ci, jak sprawdzić, czy kask nie jest za duży. Dzieci ponadto powinny uczyć się konnej jazdy w specjalnej ochronnej kamizelce. Profesjonalny strój na początku nie będzie konieczny. Nowy uczeń musi poznać wierzchowca a także jego obyczaje, jak wygląda żywienie koni, i nauczyć się go czyścić oraz siodłać. Stąd na pierwszych lekcjach konnej jazdy zamiast profesjonalnych spodni wystarczą leginsy albo dresy. Bryczesy nie mogą posiadać szwów po wewnętrznej stronie, aby nie obcierały ud. Na początkową jazdę nie musisz również kupować specjalnych bucików. Starczą kryte buty na sztywnej podeszwie.

Nie potrzebujesz również profesjonalnych ciuchów – pamiętaj jednakże, by ubiór nie krępował twoich ruchów. Z kupnem profesjonalnego ubioru lepiej zaczekać do momentu oswojenia się ze zwierzęciem oraz zdobycia podstawowych umiejętności jeździeckich.