Czy warto mieć ulubione zajęcie w wolnym czasie?

Wiele osób ma kłopoty z wyszukaniem sobie jakiś zajęć w wolnym czasie. Wielu z nich niestety bierze wtedy do ręki smartfon lub siada przez komputerem i zaczyna grać. Jest to najprostsze rozwiązanie, które nie wymaga wysiłku, lecz czy naprawdę dobre? Patrząc na młodzież widać, że coraz mniejsza jej liczba ma jakieś interesujące zainteresowania albo chce robić coś niespotykanego.

Gra sudoku

Autor: yanik_crepeau
Źródło: http://www.flickr.com
Młodzi ludzie wolą się skupić na grach komputerowych i serwisach internetowych, zaniedbując rozwój osobisty i relacje z rodziną i kolegami. Coraz częściej również komputerowe gry stają się substytutem nauki i rozwoju, młodzi ludzie zaczynają rezygnować z wysiłku intelektualnego, bo przecież najłatwiej będzie włączyć grę i zapomnieć o całym świecie.

A w rzeczywistości można znaleźć tyle ciekawych rzeczy, jakie robić można bawiąc się dobrze, a przy tym rozwijając swoją pamięć, koncentrację i umiejętność kojarzenia. Świetnym przykładem na to są sudoku i inne łamigłówki (zamów interesującą rozrywkę na niepogodę – łamigłówki i sudoku), świetnie się nadające dla ludzi bez względu na wiek, oraz najbardziej chyba znana gra na świecie, wymagająca jednak wiele nauki, czyli szachy.

Wiele osób twierdzi, że nie ma żadnych zainteresowań, bo nie ma pieniędzy na to. Faktycznie, każde hobby wymaga jakiegoś nawet niewielkiego wkładu finansowego, lecz to przeważnie jest tylko mgliste wytłumaczenie. Jeśli ktoś będzie chciał uczyć się grać na gitarze, to rzecz jasna jakiś instrument będzie potrzebował, bez instrumentu raczej się nie obejdzie. Ale wszystko co pozostałe zależeć już będzie od motywacji i zaangażowania osoby, która się za to będzie zabierać. W sieci internetowej są do ściągnięcia przeróżne śpiewniki, poradniki i kursy, wręcz na niektórych stronach można znaleźć szczegółowe filmiki które pokazują jak wykonywać dane ćwiczenia. Z takim dostępem do wiadomości nie potrzeba się zapisywać na drogie lekcje, lecz ćwiczenie w domu wymagać będzie dużo ciężkiej pracy i wysiłku i ciężkiej pracy. Podobnie można uczyć się wielu innych rzeczy, przykładowo takich jak taniec. Jeśli ma się jakąś koleżankę, która będzie również chciała się go uczyć, to wystarczy znaleźć taniec (lekcje tańca dla dzieci) z jednego z serwisów, znaleźć odpowiednią muzykę i ćwiczyć, a z pewnością po jakimś czasie pojawią się oczekiwane rezultaty.