Kot w domu – jak zatroszczyć się o miauczącego pupila?

Kot jest wyjątkowo sympatycznym zwierzakiem, dlatego wiele osób decyduje się na przygarnięcie właśnie kota. Zanim jednak zacznie mieszkać z nami kot powinniśmy się odpowiednio do tego przygotować.

Każdy kocur potrzebuje miski , w której będzie dostawał jeść, miejsca , w którym będzie mógł spać, akcesoriów do dbania o sierść, ale również kuwety, w której będzie załatwiał własne potrzeby natury fizjologicznej. W sklepach jest naprawdę duży wybór kuwet dla kotów. Są wśród nich takie wyjątkowo proste oraz tanie, ale także i takie, które w niczym nie przywodzą na myśl wykonanego z plastiku pojemnika o prostokątnym kształcie. Do kuwetyniezbędny jest oczywiście także piach lub żwirek.

W zdecydowanej większości przypadków stosowany jest żwirek. Jest on także dostępny w szerokim wyborze. Zaczynając od naprawdę tanich, kończąc na droższych silikonowych. Ostatnio wśród kocich żwirków objawiła się nowość: żwirek drewniany dla kota. Oferowany żwirek drewniany dla kota produkowany jest z materiałów naturalnego pochodzenia – sprawdź, czy u ciebie się sprawdzi żwirek dla kota z drewna . W jego składzie znajduje się bardzo drobne siano, makulatura i drewno. Jest w stu procentach biodegradowalny. Dostępny jest w opakowaniach różnej wielkości, w wersji zbrylającej się lub nie. Koniecznie należy pamiętać, aby zakupić również łopatkę do usuwania żwirku z kuwety oraz parę zabawek. Żwirek warto kupować w większej ilości – na zapas.

kot

Autor: Matthias Ripp
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba zatroszczyć się również o wysokiej jakości karmę dla naszego kociaka. Pamiętać trzeba, że kotom szkodzi mleko od krowy. Do picia podawać trzeba im albo specjalne mleko, a preparaty mlekozastępcze dla cieląt dla kotów, albo tradycyjną wodę. Kotu powinno się zapewnić również możliwość ścierania pazurków. Jest to szczególnie istotne w przypadku kotów, które nie wychodzą na dwór. W sklepach zoologicznych jest bardzo duży wybór najróżniejszych drapaków dla kociaków.

Przynosząc do domu kotka, należy wybrać się z nim do weterynarza. Nasz nowy domownik będzie musiał przejść serię wymaganych szczepień, trzeba też będzie go odrobaczyć. A czym karmić kociaka? Można karmić go gotową suchą karmą, karmą mokrą, która sprzedawana jest w puszkach, ale można także podawać mu surowe mięso. Kotom nie należy podawać kości, przede wszystkim tych z drobiu. Mięso, które podajemy kotu musi być świeże. I jeszcze jedna uwaga: nie należy karmić go go resztkami będącymi pozostałością naszych posiłków.