Czy przy użyciu granulatora możemy wytwarzać własne pasze?

Do produkcji pasz dla swych zwierząt stosuje się szczególne maszyny do granulowania. Wytworzone granulki mają zawsze taki sam kształt oraz skład. Pasze granulowane mają niską wilgotność, a to przedłuża ich okres magazynowania.
Tego typu maszyną jest granulator.

Parasole

Autor: Julia
Źródło: http://www.flickr.com
Przeznaczony on jest do wytwarzania granulowanej paszy dla kurczaków, świń, królików czy też przepiórek. Cylindryczny granulat powstaje przez sprasowanie oraz wysuszanie mechaniczne otrębów. Z tego względu, że granulat ma wysoką gęstość trzoda oraz ptaki mogłyby jednorazowo zjeść więcej paszy, a to podnosi efektywność ich karmienia. Mając granulator, można samodzielnie wyprodukować paszę dla bojlerów, trzody chlewnej oraz bydła. Patrząc na to, że wykorzystywanie własnych surowców jest o wiele mniej kosztowne, to można niezwykle zmniejszyć wydatki utrzymywania bydła (sprawdź przykłady) oraz ptaków. Granulowany pokarm znakomicie nadaje się do karmienia rybek. Granulat długi czas pozostaje na wodzie, a to pozwala rybom zjeść pokarm do samego końca. Dlatego też granulek wykorzystuje się znacznie mniej niż odmiennych rodzajów pokarmu. Zależnie od zapotrzebowań za pomocą granulatora granulki mogą mieć od 2 do 8 mm. W granulatorze musi się znajdować właściwa matryca, która jest wyprodukowana ze stali nierdzewnej.
Pojemniki plastikowe na piasek i sól

Autor: KINGSPAN Environmental
Źródło: http://kingspanenviro.pl

Również granulatora używa się do produkcji pelletu. Wyrób pelletu polega na poddawaniu biomasy suszeniu, rozdrabnianiu i prasowaniu. We wstępnej fazie mokre trociny są dostarczane na linię produkcyjną na listwowy podajnik. Po dostarczeniu trocin do separatora bardziej grubych trocin, poddawane są one odsiewowi. Zlikwidowane zostają wszystkie znaczniejsze części drewna czy kamienie. Następnie mokre trociny mogłyby zostać poddane suszeniu.

Trafiają na przenośnik listwowy, gdzie automatycznie są dozowane do suszarni. Suche trociny zostają poddawane dalszej obróbce. W pierwszej kolejności przechodzą one następny odsiew drobnych zanieczyszczeń. Na sklepowe półki dociera pellet zapakowany w worki od 10 do 50 kilogramów albo big-bagi.