Najpopularniejsze rodzaje instrumentów dętych

Aerofony to takie instrumenty, w których dźwięk jest tworzony poprzez wibrowanie powietrza zamkniętego w komory rezonansowej. Podstawowy podział charakteryzuje aerofony jako instrumenty dęte a następnie dokonuje podziału na dęte drewniane, przykładem są klarnety, oboje, dęte blaszane, należą tu między innymi kornety, oraz dęte klawiszowe, wśród których interesującym przykładem mogą być melodyki.

klarnet

Autor: Jordi Payà
Źródło: http://www.flickr.com
Klarnety reprezentują grupę instrumentów dętych drewnianych stroikowych z pojedynczym stroikiem. Zostały zaklasyfikowane do tej samej gromady co saksofon. Klarnety charakteryzuje się ze względu na tzw. stopliwości, czyli możliwości zlewania się odcienia dźwięku danego klarnetu z barwą pozostałych instrumentów orkiestry.

Klarnet jest zbudowany z okrągłej, drewnianej rury z grupą otworów zamykanych klapami i dzieli się na pięć fragmentów: ustnik, baryłka, korpus górny oraz dolny i czara głosowa. Przechowuje się je i transportuje w etui oddzielnie następnie łączy ze sobą jedynie do grania. Klarnety na stałe weszły w skład grup orkiestrowych koło XVIIIw. W obecnych czasach modne stały się zwłaszcza pośród muzyków jazzowych i w muzyce klezmerskiej.

Oboje zalicza się do identycznej grupy, jednak są instrumentami dwustroikowymi. Są to dłuższe, lekko rozszerzane rury zakończone lejowatym wylotem. Otworki tak samo zamykane są klapamis. Oboje były znane od XVIIw. i do teraz są powszechnym instrumentem muzycznym. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, oboje bywają przeważnie stosowane w partiach solowych, równie chętnie sięga się do nich pisząc muzykę do filmów. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, zaliczanymi do rodziny rogów i podobnymi do trąbki. Zostały stworzone przez zmodyfikowanie dawnego rogu pocztowego a we współczesnej formie są znane od początku XIXw. Dziś dęte instrumenty klarnety wykorzystywane bywają zwłaszcza w orkiestrach dętych. Cenią je sobie także soliści jazzowi. Ciekawymi instrumentami są też melodyki. Nazywa się je też melodyjkami bądź harmonijkami klawiszowymi. To niewielkie instrumenty klawiszowe, bardzo przypominające obecny keyboard.

Jeśli czujesz, że niniejsza notka może być Twoim zdaniem niewystarczająca, to zamieszczony tu (https://pischool.pl/wloski/) materiał zapewne przypadnie Ci do gustu. Kliknij i zobacz!

Miewają przeważnie około 20-35 przycisków i ustnik. Grają podobnie jak popularna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie porównaj ceny na naszej stronie: popularne keyboardy.